Ekim 21, 2011

Çavuşesku'ların İdamı


Aşağıda izleyeceğiniz video, 25 Aralık 1989'da Nikolay ve Elena Çavuşesku çiftinin kısa yargılanmasını ve ardından ellerinden bağlanarak askerler tarafından çıkarılmalarını ve kamera kaydının sonlarına doğru kurşuna dizilmelerini gösteriyor. İngilizce altyazılı olarak yukarıda yayımladığım görüntülerde uzun süre çaresizce askerlerle girdikleri mücadeleyi gösteriyor. Özellikle Elena Çavuşesku'nun kendileri hakkında çıkacak olan idam kararını öğrenmeden önce infaz edileceklerini hissederek askerlere "Eğer bizi öldürecekseniz, bizi birlikte öldürün" yakarışı videonun en dikkat çekici kısımlarından biridir. Kollarından bağlandıkları esnada ikisinin de "Utanın! Yaptığınızdan utanın! Bu bir utanç" sözlerine karşılık olarak askerin cevaben "Şuan hiç kimse size yardım edemez" demesi görüntülerde askerlerle yaşadıkları arbede anını en iyi şekilde tasvir eden diyaloglardır. Ayrıca kameraların kurşuna dizilme anını tam olarak görüntüleyememesinin sebebi idam kararının verilir verilmez kameraların gelmesi beklenmeden hızlıca infaz edilmelerinden kaynaklanmaktadır. Günlerce televizyon ekranlarında dönen Çavuşesku çiftinin idam görüntüleri tarihin canlı kanıtı niteliği taşımaktadır.

Romen politikacı Nikolay Çavuşesku (1918-1989), Romanya'daki PCR yani Romanya Komünist Partisi genel sekreterliği yapmasının yanı sıra 1974-1989 yılları arasında Romanya Cumhurbaşkanlığı görevini icra etmiştir. Kısa sürede adı Romanya Halk Cumhuriyeti olarak geçen devletin adını Romanya Sosyalist Cumhuriyeti olarak ilan etmiştir. Sovyetler Birliğine karşı tavırlarıyla dikkat çeken Çavuşesku, Doğu Bloku ülkeleri arasında sivri tavırlarıyla anılan devletlerden biri olmuştur. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa'ya karşı bir politika izleyen Çavuşesku, Batı Almanya'yı tanımış ve IMF'ye katılım göstermiştir. Ülke'de kürtaj ve evlilik uygulamalarına kısıtlamalar getirilmiş, doğum kontrol ünitesinin yasaklanmasına karar verilmiştir. Bu durum ülkede AIDS vakalarının %60 oranında yükselmesine sebep olmuştur. Ülkenin hızla artan dış borcu halkı sokaklara dökmeye başladı. Romanya Sosyalist Cumhuriyeti 13 milyar dolarlık dış borcuyla büyük bir kıtlığın altına girdi. Aynı zamanda ülkede yükselen ırkçı hareketlerin bir neticesi olarak ülkenin en büyük azınlığı olan Macar halkının temsilcilerinden olan din adamı Laszlo Tokes'in gözaltına alınmasıyla birlikte Macar azınlık sokaklara dökülerek durumu protesto etmiştir. Timişoara adı verilen ayaklanma, Çavuşesku'yu protesto edenlerin üzerine ateş açılması ile kontrolden çıkmıştır. Bu durumda 18 Aralık 1989'da İran'a ziyaret için ülkeden ayrılan Çavuşesku, isyanı bastırması için eşi Elena ve devletin üst düzey yetkililerine görev vermiştir. Ancak ayaklanmaları ve ülke içindeki çatışmaları durduramayan Çavuşesku yönetimi, 21 Aralık'ta Devrim Meydanında bir gösteri tertipledi. Nikolay Çavuşesku'nun binlerce kişiye karşı onuşma yaptığı gösteride, halk kendisini yuhalayarak tepki gösterdi.


Çavuşesku yanlısı medya organları bu gösteriyi hükümeti destekleyen karşı propaganda amaçlı kullansa da başarılı olunamadı ve sokaklarda kanlı çatışmalar başladı. Ayaklanmalar sırasında silahsız olan yüzlerce kişi öldürüldü ve tutuklandı. Katliamdan sorumlu tutulan Çavuşesku, eşi Elena ile birlikte başkenti terk etti. Helikoptere binen Elena ve Nikolay çifti Targovişte yakınlarındayken Romanya hava sahasındaki tüm uçuşlar yasaklanmış, darbe için hazırlanan Romanya ordusunun helikopterin pilotuna verdiği inme emriyle birlikte polisler tarafından tutuklandılar. 25 Aralık 1989 Noel gününde nedensiz ve kanunsuz zenginleşmekten, Macarlara karşı soykırım olarak adlandırılan suçlar işledikleri ve ülkeyi soktukları borçlara kadar birçok nedenle suçlanarak kamera kayıtları altında ordu mensupları tarafından yargılandılar. Ve kurşuna dizildiler.

Sami Mert EĞİLMEZER
Tarih Kronikleri
samiegilmezer@gmail.com
twitter.com/mertegilmezer
facebook.com/sami.egilmezer

    

Hiç yorum yok: